توکن چیست و چرا اهمیت بالایی دارد؟

توکن چیست؟
تاریخ انتشار: 30ام آبان 1400 198 بازدید

هر نوع ارز دیجیتالی که بلاک چین مستقل نداشته باشد، توکن (Token) نامیده می شود. بسیاری از رمز ارزها بلاک چین اختصاصی ندارند و روی بلاک چین هایی همچون اتریوم، تزوس، ایاس و یا بایننس فعالیت می کنند. در مقابل کوین ها قرار دارند که بلاک چین مخصوص به خود را دارند. آوه، تتر، دای، چین لینک و بت جزو معروف ترین توکن های بازار ارزهای دیجیتال شناخته می شوند. بیش از دو سوم رمز ارزها در دسته توکن ها قرار می گیرند.

توکن ها و کوین ها چه تفاوتی با هم دارند؟

وب سایت کوین مارکت کپ برای اولین بار موضوع تفاوت بین توکن ها و کوین ها را مطرح کرد. بیشتر توکن ها در دسته توکن های کاربردی (در ادامه به معرفی این توکن ها می پردازیم) قرار می گیرند. به این معنا که در اکوسیستم خود برای یک کار خاص مورد استفاده قرار می گیرند و نمی توان از آن برای کار دیگری استفاده کرد.

توسعه دهندگان بلاک چین برای ساخت توکن ها راحت تر عمل می کنند و ایجاد یک بلاک چین مستقل دشوارتر است. در واقع با ساخت توکن بسیاری از هزینه های مربوط به ساخت بلاک چین مستقل کاهش می یابد و توسعه دهندگان خیلی سریع می توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال که قصد دارند بلاک چین مستقل خود را بسازند، ابتدا از یک بلاک چین واسطه کمک می گیرند و مقداری از توکن ها را طی یک عرضه اولیه به فروش می رسانند و با سود حاصل از آن به توسعه بلاک چین خود می پردازند.

توکن هایی که به حد کافی توسعه یافته اند نیز کم کم به سمت ایجاد یک بلاک چین مستقل پیش می روند. کوین ها کیف پول اختصاصی خود را دارند. اما توکن ها برای ذخیره و خرید و فروش از کیف پول های بلاک چینی که روی آن فعالیت می کنند استفاده می کنند.

توکن ها چگونه ساخته می شوند؟

توکن ها روی هر نوع پلتفرم غیر متمرکزی که از زبان های برنامه نویسی سطح بالا و قراردادهای هوشمند استفاده می کنند ساخته می شوند. اتریوم، تزوس، بایننس چین، کازماس، ایاس و ترون میزبان بسیاری از پلتفرم های غیر متمرکز هستند که اتریوم درصد بالایی از آن ها و چیزی حدود ۸۰ درصد توکن ها را به خود اختصاص داده است. توسعه دهندگان با استفاده از زبان های برنامه نویسی و استانداردهای لازم برای ساخت توکن که توسط تیم بلاک چین ارائه شده است،

قراردادهای هوشمند را ایجاد می کنند و با استفاده از ابزارهای لازم آن را روی بلاک چین مدنظر پیاده می کنند. ساخت توکن روی یک بلاک چین تنها شاید یک ساعت زمان ببرد، اما ارزش آن در آینده و به نوع فعالیت آن بستگی دارد و نمی توان موفقیت آن را تضمین کرد.

ساخت ساده توکن ها راه را برای کلاهبرداری سواستفاده گران باز کرده است و آن ها در تلاشند تا توکن های بی ارزش را با پول معامله کنند. یک توکن زمانی ارزشمند می شود که بتواند در یک پروژه کاربردی سهیم شود و یا حداقل در صرافی های بزرگ دنیا لیست شود که هیچ یک از این ها کار ساده ای نیستند.

شاید بتوان گفت حدود نود درصد از توکن های موجود در بازار رمز ارزها هیچ ارزشی ندارند و تنها با هدف جمع کردن سرمایه برای توسعه دهندگان به وجود آمده اند. در سال ۲۰۱۷ اوج پیش فروش توکن های بی ارزش اتفاق افتاد و بسیاری از توسعه دهندگان توانستند سود هنگفتی به جیب بزنند. اما یک سال پس از آن و پس از شکست حباب بازار بسیاری از این توکن ها به دست فراموشی سپرده شدند و هیچ زمان نتوانستند محبوبیت گذشته خود را به دست بیاورند.

اهمیت توکن

اهمیت توکن

توکن ها از چه نظر اهمیت دارند؟

مهم ترین مزیت ساخت توکن ها صرفه جویی در هزینه و زمان مربوط به ساخت بلاک چین مستقل است. به جای صرف مدت زمان زیاد برای ساخت بلاک چین و هزینه های هنگفت توسعه دهندگان می توانند آن را روی یک بلاک چین میزبان پیاده سازی کنند و با پیش فروش توکن ها و لیست کردن آن ها در صرافی های بزرگ زمان و هزینه لازم برای ایجاد بلاک چین را فراهم کنند. در نهایت می توانند بلاک چین خود را بسازند و توکن را روی آن منتقل کنند.

گاهی هم توکن ها می خواهند از امنیت شبکه میزبان بهره بگیرند. آن ها از بلاک چین میزبان کمک می گیرند تا بتوانند به بهترین نحو امنیت توکن های خود را حفظ کنند. بسیاری از توکن ها پروژه های حساسی هستند که امنیت برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین خاطر اتریوم را برای شروع فعالیت خود انتخاب می کنند.

معرفی انواع توکن

بسته بندی توکن ها به روش های مختلفی انجام می شود. اما در مجموع آن ها به دو دسته توکن های مثلی (Fungible) و غیر مثلی (None-Fungible) تقسیم بندی می شوند که در یک نام گذاری دیگر توکن های مثلی، تعویض پذیر و غیر مثلی، غیر قابل تعویض شناخته می شوند. توکن غیر مثلی (NFT) نوعی دارایی دیجیتال است که روی بلاک چین ذخیره و جا به جا می شود و منحصر به فرد است و جزو دارایی های کمیاب محسوب می شود.

توکن های NFT در حال حاضر شاید تنها یک درصد از سهم بازار را در اختیار داشته باشند و بقیه توکن ها با یکدیگر قابل تعویض هستند. اما این توکن ها روز به روز در حال افزایشند و سهم بیشتری از بازار را در اختیار خواهند گرفت و می توان به آینده آن ها امیدوار بود.

تفاوت توکن های مثلی و غیر مثلی

در دنیای واقعی یک واحد پولی و یا کالا زمانی مثلی شناخته می شود که بتوان آن را با واحدهای پولی دیگر تعویض کرد. در حالتی که هیچ یک ارزشی بالاتر و یا پایین تر از دیگری نداشته باشد. به عنوان مثال یک اسکناس صد دلاری هیچ تفاوتی از نظر ارزشی با صد دلاری دیگر ندارد. با هر دو می توانید کالای یکسانی خریداری کنید.

در مقابل هر چیزی که ابزاری برای مبادله به شمار نیاید غیر مثلی شناخته می شود. به عنوان مثال در دنیای واقعی اگر شما یک دوچرخه داشته باشید و آن را به دوست خود قرض داده باشید، نمی توانید دوچرخه دیگری را پس بگیرید. در واقع دوچرخه شما یک کالای غیر قابل تعویض است و انتظار دارید دوچرخه خود را پس بگیرید.

پس می توان گفت ارزها، رمز ارزها و طلا کالاهای مثلی هستند و مقدار مساوی از آن ها یک ارزش ثابت دارد. اما کالاهای دیگر همچون خانه، ماشین و… کالای غیر مثلی محسوب می شوند. یک خانه با خانه دیگر و یک ماشین با ماشین دیگر متفاوت هستند و نمی توان آن ها را تعویض کرد.

انواع توکن های مثلی

توکن های مثلی در سه دسته توکن حاکمیتی، توکن اوراق بهادار و توکن های کاربردی تقسیم بندی می شود که در ادامه به معرفی هریک از آن ها می پردازیم.

انواع توکن

انواع توکن

توکن اوراق بهادار چیست؟

توکن هایی هستند که دارندگان آن سهام داران بخشی از سود و یا سهام یک شرکت به شمار می آیند. این مفهوم برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ مطرح شد. زمانی که بورس آمریکا اعلام کرد که برخی از ارزهای دیجیتال در واقع سهام به شمار می آیند. نهاد بورس هر کشور اعلام می کند که آیا یک توکن می تواند بهادار باشد یا خیر که به آن تست هاوی گفته می شود.

بر اساس این تست هر توکنی که یک سرمایه گذاری مالی محسوب شود، برای آن سودی تعریف شده باشد، توسط یک شرکت ثبت شده باشد و سود آن از فعالیت های یک شخص خاص به دست آمده باشد می تواند آن را توکن اوراق بهادار نامید.

یکی از برترین مزیت های این توکن این است که کارگزاری ها می توانند توکن ها را روی والت ذخیره کنند و به هنگام معامله به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. از آن جا که این توکن ها در مراجع قانونی ثبت می شوند، احتمال کلاهبرداری در آن بسیار کم است.

توکن کاربردی چیست؟

توکنی است که برای اموری همچون پرداخت هزینه کالاها، خدمات و هزینه ها در یک یا چند پروژه خاص مورد استفاده قرار می گیرد. توکن های کاربردی تنها بر اساس میزان عرضه و تقاضا ارزش می گیرند و هیچ پشتوانه مالی ندارند. حتی اگر هم پشتوانه داشته باشند نمی توان آن را تضمینی برای ارزش گرفتن توکن دانست. هرچه عرضه و تقاضا بیشتر باشد توکن های کاربردی ارزش بیشتری پیدا می کنند.

توکن حاکمیتی چیست؟

توکن هایی هستند که دارندگان آن ها می توانند در مهم ترین تصمیمات مربوط به شبکه و حاکمیت آن نقش داشته باشند که در یک مقاله مجزا به طور کامل به بررسی این توکن پرداخته شده است و می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله توکن حاکمیتی چیست مراجعه نمایید.

انواع توکن های های غیر مثلی

اقلام کلکسیونی، آیتم های بازی، بلیط بازی ها و رویدادهای مختلف، آثار هنری دیجیتال و… در دسته توکن های غیر مثلی تقسیم بندی می شوند. این توکن ها سه ویژگی اساسی دارند:

۱.منحصر به فرد هستند: هر توکن NFT ویژگی خاص خود را دارد که آن را نمی توان در هیچ توکن دیگری مشاهده کرد.

۲.کمیاب هستند: کمیاب بودن خاصیت ویژه توکن های غیر مثلی است. این ها می توانند به صورت نامحدود تولید شوند، اما در مقابل ویژگی کمیاب بودن آن ها نیز حفظ می شود.

۳.غیر قابل تقسیم هستند: هر توکن غیر مثلی یک واحد ثابت است. بسیاری از رمز ارزها را می توانید به واحدهای کوچکتر تقسیم بندی کنید و به عنوان مثال لازم نیست یک واحد بیت کوین به طور کامل خریداری کنید. این رمز ارز تا ۸ رقم بعد اعشار قابل تقسیم است. اما توکن های NFT همواره مقدار ثابتی هستند. توکن غیر قابل تعویض بسیار مفهوم گسترده ای است و در یک مقاله کامل تر به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کلام آخر

در این مطلب با مفهوم توکن، انواع توکن و ویژگی هریک از آن آشنا شدید. توکن ها بلاک چین مخصوص به خود ندارند و روی بستر بلاک چین های دیگر که از امنیت بالایی برخوردارند فعالیت می کنند.

این توکن ها را می توانید در کیف پول هایی که از رمز ارز همان بلاک چین پشتیبانی می کند ذخیره و یا خرید و فروش کنید. در نهایت اینکه توکن ها با استفاده از کدهای برنامه نویسی و قراردادهای هوشمند مربوط به بلاک چین مادر ایجاد می شوند و به این دلیل به وجود می آیند که برای توسعه دهندگان آن ها بسیار مقرون به صرفه بوده و در وقت و زمان پروژه صرفه جویی می شود.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید