دیفای یا DeFi چیست؟

دیفای یا DeFi چیست؟
تاریخ انتشار: 3ام آبان 1400 710 بازدید

دیفای چیست؟

دیفای یا DeFi به معنی سیستم های مالی غیر متمرکز است. هر نوع سیستم مالی که واسطه ای همچون بانک و موسسات مالی و حتی دولت ها از آن حذف شده اند و معاملات به صورت مستقیم بین دو نفر انجام می شود. در واقع می توان گفت دیفای نوعی اکوسیستم است که در آن صدها پروژه، انواع خدمات مالی غیر متمرکز را ارائه می دهند. دیفای اکوسیستمی است متن باز برای انجام امور مالی به گونه ای که تراکنش ها در آن کاملا شفاف است و نیاز به هیچ مجوزی ندارد و بدون هیچ واسطه ای کار می کند. کاربر می تواند به طور کامل سرمایه خود را مدیریت کند و از طریق برنامه های دپ(برنامه های غیر متمرکز) با سیستم ارتباط برقرار کند. همانطور که می دانید امور مالی زیر نظر بانک ها و ابرقدرت های مالی جهان اداره می شوند.

این مدیریت ها نیز با یک سری محدودیت برای افراد دیگر همراه هستند. مردم برای اینکه بتوانند اموال خود را مدیریت کنند از بانک ها کمک می گیرند و به آن ها اعتماد می کنند و در ازای مدیریتی که به بانک ها اهدا می کنند، مجبورند هزینه هایی نیز بپردازند. اما همیشه هم این اعتماد نتیجه مثبتی ندارد و گاهی فسادهای مالی و دست بردن به سرمایه افراد باعث می شود اموال خود را از دست بدهند. اینجا بود که دیفای با استفاده از بلاک چین به کمک تمامی مردم آمد تا بتوانند مدیریت اموال خود را به عهده بگیرند و خودشان از آن مراقبت کنند. این نوع نگهداری هزینه ای ندارد و تنها برای معاملات خود باید هزینه پرداخت کنند که در مقابل کارمزدی که به بانک می دهند بسیار ناچیز است.

دیفای چگونه کار می کند؟

کاربران با استفاده از برنامه های غیر متمرکز به نام دپ که معمولا روی بستر اتریوم فعالیت می کنند با سیستم های غیر متمرکز ارتباط برقرار می کنند. دیفای روی بلاک چین هایی کار می کند که میزبان قراردادهای هوشمند هستند و تا به امروز بزرگ ترین میزبان دیفای اتریوم است.

قراردادهای هوشمند چه نقشی در دیفای ایفا می کنند؟

دیفای مجموعه از امور مالی غیر متمرکز است و وظیفه قراردادهای هوشمند این است که امنیت این امور مالی را فراهم کنند. قراردادهای هوشمند کمک می کنند تا امور مالی غیر متمرکز با کمترین خطای عمدی و یا غیر عمدی انجام شوند.

دیفای چه مزایایی دارد؟

دیفای چه مزایایی دارد؟

دیفای چه مزایایی دارد؟

دیفای مزایای بسیاری دارد. از جمله:

۱.حذف واسطه ها

برنامه های دیفای برای انجام نیاز به هیچ گونه واسطه ای از جمله بانک و عواملی از این دست ندارند و تنها کدهای برنامه نویسی هستند که تمامی تراکنش ها را انجام می دهند و ثبت می کنند.

۲.مدیریت شخصی به جای نهادها

نظارت کامل بر دارایی ها و سرمایه به دست خود افراد است. هیچ کس و هیچ سازمانی نمی تواند بر سرمایه افراد نظارت داشته باشد و یا اینکه بخواهد از انجام معاملات شما جلوگیری کند.

۳.شفافیت معاملات و داده ها

تمامی تراکنش ها و انجام عملیات کاملا شفاف است و در نتیجه احتمال فساد و کلاه برداری به هیچ عنوان وجود ندارد. احتمال وقوع سرقت نیز در این سیستم به حداقل می رسد.

۴.عدم آسیب پذیری

سیستم مالی به وجود آمده آسیب پذیر نیست و در صورتی که آسیبی هم به آن وارد باشد در کدهای نوشته شده است که آن هم قابل تصحیح است.

۵.هزینه های بسیار پایین و تراکنش های مقرون به صرفه

با استفاده از دیفای هزینه نگهداری از سرمایه و تراکنش ها بسیار کم و گاهی نزدیک به صفر است. درست است که حذف بانک ها و موسسات مالی کاری بسیار دشوار است. اما روز به روز برنامه های دیفای قدرتمند می شوند و بانک ها به پایان عمر خود نزدیک تر می شوند.

۶.عدم تغییرپذیری داده ها و اطلاعات

اطلاعات تراکنش ها در تمامی سیستم به لطف فناوری بلاک چین پخش می شود و احتمال اینکه داده ها، حذف شوند و یا دچار تغییر شوند و یا حتی گم شوند به هیچ عنوان وجود ندارد.

۷.دسترسی برای عموم آزاد است

تمامی افراد با هر میزان سرمایه و اموال می توانند به خدمات دیفای دسترسی داشته باشند. استفاده از این سیستم محدود به هیچ گروه و یا افراد خاصی نیست و برای تمامی کاربران با هر میزان سرمایه ارزش مساوی قرار داده شده است. برنامه های غیر متمرکز هیچ گاه تعطیل نمی شوند و هر زمان که بخواهید در هر ساعت از شبانه روز می توانید معاملات خود را انجام دهید.

۸.استفاده از برنامه های متن باز

برنامه های حوزه دیفای متن باز هستند و در این صورت شرایطی فراهم است تا بتوان از توسعه برنامه های دیگر نیز استفاده کرد و توسعه برنامه ها نیز سرعت می گیرند. در صورتی که از نحوه کارکرد یک برنامه به هر دلیل ناراضی باشید می توانید آن را با برنامه دیگری جایگزین کنید.

دیفای چه معایبی دارد؟

دیفای در مقابل تمامی مزایایی که دارد از یک سری معایب نیز برخوردار است:

 • مقیاس پذیری یکی از معایب دیفای است. معاملات برای اینکه در سیستم های غیر تمرکز تایید شوند نیاز به یک دوره زمانی دارند.
 • عدم قطعیت دومین ایراد دیفای است. در صورتی که بلاک چین در یک سیستم دیفای بی ثبات شود، پروژه فعال در آن نیز به صورت خودکار بی ثبات خواهد شد.
 • در این سیستم نگرانی نقدینگی وجود دارد. به دلیل اینکه بازارهای غیر متمرکز هنوز به ابعاد بازارهای سنتی نیستند و افراد باید به آن اعتماد کنند تا نقدینگی افزایش پیدا کند و اعتماد کردن به این سیستم که هنوز از نقدینگی کافی برخوردار نیست کمی دشوار است.
دیفای چه کاربردهایی دارد؟

دیفای چه کاربردهایی دارد؟

دیفای چه کاربردهایی دارد؟

دیفای به عنوان یک سیستم غیر متمرکز کاربردهای فراوانی دارد از جمله:

کاربرد در خدمات مالی و بانکی

همانطور که گفته شد، دیفای ارائه دهنده خدمات مالی است و دریافت و پرداخت های مالی جزو بدیهی ترین کاربردهای دیفای محسوب می شوند. این خدمات شامل بیمه نامه ها، رهن و صدور ارزهای دیجیتال با ثبات هستند. بیمه نامه ها و رهن و وثیقه به دلیل وجود واسطه های بسیار هزینه بالایی دارند و زمان زیادی نیز برای آن ها صرف می شود. دیفای با صدور بیمه نامه های غیر قابل بازگشت احتمال ریسک بیمه نامه ها را از بین می برد. همچنین کیفیت خدمات حفظ می شود و بیمه نامه نیز با مبلغ کمتری اعطا می شود. چرا که واسطه ها حذف شده اند.

استیبل کوین ها یا ارزهای باثبات ارزهایی هستند که ارزش ثابتی دارند و در عین حال نیز ویژگی غیر متمرکز بودن خود را حفظ می کنند. این رمز ارزها از یک پشتوانه مالی با ثبات برخوردارند که از این رمز ارزها حمایت می کنند. به عنوان مثال دلار پشتوانه تتر است و همیشه ارزش ارز هر یک تتر برابر با یک دلار خواهد بود.

کاربرد در سیستم های دریافت وام

دیفای در پلتفرم های وام دهی از محبوبیت بالایی برخوردار است. تمامی امور از جمله پرداخت وام، وثیقه گذاری و حذف چک های اعتباری تمامی مزایایی است که شامل حال سیستم وام دهی غیر متمرکز می شود. در این سیستم افراد با دارایی بیشتر سرمایه خود را به سیستم می دهد و در مقابل سود خود را دریافت می کنند. افراد دیگر نیز از این اموال وام می گیرند و در زمان مشخص مبلغ قسط را واریز می کنند. از آنجا که این سیستم ها به صورت عمومی هستند و تمامی پرداخت ها شفاف سازی شده است، نیازی حتی به اعتماد سازی نیست. در واقع دیفای کمک می کند تا احتمال ریسک طرفین قرارداد به شدت کاهش پیدا کند وام دهی با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام شود و به افراد بیشتری تعلق بگیرد.

کاربرد در صرافی ها

صرافی های غیر متمرکز که بر پایه بلاک چین فعالیت می کنند، شرایطی فراهم می کنند تا افراد ارزهای دیجیتال خود را در آن ها خرید و فروش کنند. افراد می توانند با استفاده از کیف پول سرمایه خود را به شکل رمز ارزها نگهداری کنند و یا معامله کنند. به دلیل اینکه بانک و یا هرگونه موسسه مالی در انجام معاملات نقشی ندارد، معاملات با هزینه های بسیار کم در صرافی های غیر متمرکز انجام می شود.

مقایسه امور مالی متمرکز و غیر متمرکز

در سیستم دیفای:

 • مدیریت اموال به عهده خود افراد است.
 • افراد تعیین می کنند اموال کجا و چگونه هزینه شوند.
 • معاملات مالی در کوتاه ترین زمان ممکن اتفاق می افتد.
 • تمامی معاملات به صورت ناشناس و با نام مستعار انجام می شود.
 • سیستم برای تمامی افراد از هر قشر و با هر میزان دارایی در دسترس است.
 • در تمامی ساعات شبانه روز امکان دسترسی به سیستم وجود دارد.
 • سیستم کاملا شفاف است و هرکس که بخواهد می تواند به داده های مربوط به خدمات و محصولات دسترسی داشته باشد.

 در سیستم سنتی متمرکز:

 • مدیریت اموال به عهده بانک ها و موسسات مالی است.
 • افراد باید برای نگهداری اموال خود به موسسات مالی اعتماد کنند.
 • فرآیندهای دریافت و پرداخت به دلیل اینکه به صورت دستی انجام می شود ممکن است حتی گاهی چند روز طول بکشد.
 • برای استفاده از خدمات مالی موسسات باید از قبل اقدام کنید و حتی ممکن است خدمات شامل حال شما نشوند.
 • به دلیل اینکه امور توسط افراد انجام می شود مدت زمانی را به استراحت می پردازند و سیستم تعطیل می شود.
 • هیچ شفافیتی در سیستم های متمرکز وجود ندارد و شما نمی توانید به هیچ سابقه ای از آن ها دسترسی داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب با مفهوم دیفای، مزایا و معایب آن آشنا شدید. سیستم مالی غیر متمرکز تلاش می کند تا واسطه ها را از میان بردارد و خدمات مالی را به بهترین نحو به کاربران ارائه دهد. در این سیستم خبری از ابرقدرت ها، فساد، ریسک، تبعیض، سانسور، حذف و یا دستکاری داده ها و سرمایه نیست و کاربران به راحتی می توانند امور مالی خود را در این سیستم انجام دهند. افراد می توانند به طور کامل بر دارایی های خود اجحاف داشته باشند و امور مالی خود را مدیریت کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید