4 شبکه ارزهای دیجیتال و تفاوت آن ها با یکدیگر

4 شبکه ارزهای دیجیتال و تفاوت آن ها با یکدیگر
تاریخ انتشار: 1ام آبان 1400 700 بازدید

شبکه ارزهای دیجیتالی چیست؟

با تولد بیت کوین و شبکه های غیر متمرکز و فناوری بلاک چین، روز به روز به تعداد پروژه هایی که به این فناوری پیوستند افزوده شد. زمانی که بیت کوین به وجود آمد هدف تنها از بین بردن واسطه ها و کاهش کارمزدها و انجام معاملات پر سرعت و کم هزینه بود. هریک از شبکه های ارزهای دیجیتال با هدف از بین بردن مشکلات موجود در بلاک چین و توسعه آن به وجود آمدند. یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که از ابتدای پیدایش شبکه های ارز دیجیتال با آن مواجه بودند مشکل مقیاس پذیری بود. مقیاس پذیری یعنی تعداد تراکنش هایی که در یک ثانیه در بلاک چین تایید و ثبت می شوند. هر تراکنش در شبکه بیت کوین حدود ده دقیقه طول می کشد تا در بلاک چین ثبت شود.

4 شبکه ارزهای دیجیتالی را با هم بررسی می‌کنیم

اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال با هدف رفع مقیاس پذیری و گسترش دنیای بلاک چین به وجود آمد. درست است که اتریوم اهداف گسترده ای داشت و هیچ گاه این دو رمز ارز رقیب یکدیگر نبوده اند، اما کوین های نسل سوم تنها برای رقابت با این دو ارز دیجیتال به وجود آمدند. با گذشت یک دهه از عمر بیت کوین شاهد پیدایش شبکه های مختلف ارز دیجیتال با ویژگی های مختلف هستیم که در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های هریک از شبکه های انتقال ارزهای دیجیتال و تفاوت آن ها با یکدیگر بپردازیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شبکه ERC20 چیست؟

ERC20 استاندارد شبکه اتریوم است که قراردادی است که طبق آن توکن ها می توانند در شبکه اتریوم توسعه پیدا کنند و فعالیت کنند. این استاندارد توسط فابین ووگلستار که یکی از توسعه دهندگان شبکه اتریوم بود در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. استاندارد ERC20 شامل یک سری قوانین است که یک توکن برای فعالیت در شبکه اتریوم باید رعایت کند و در واقع قوانینی را توضیح می دهد که توکن ها برای توسعه در آن باید از آن ها استفاده کنند. توکن رسمی این شبکه تتر است. این استاندارد به توکن ها و برنامه های غیر متمرکز کمک می کند تا به راحتی بتوانند در شبکه توسعه پیدا کنند و شامل میزان عرضه کلی توکن ها، نحوه دریافت و ارسال آن ها، بالانس کاربران و آدرس ها هستند که روی بلاک چین اتریوم تعریف شده اند و ثبت و بروزرسانی اطلاعات نقل و انتقالات رمز ارزها را مشخص می کند.

شبکه ERC20 چیست؟

شبکه ERC20 چیست؟

یکی از بهترین ویژگی های استاندارد ERC20 این است که بسیاری از توکن ها و برنامه های غیر متمرکز، صرافی و کیف پول های مختلف با آن سازگاری دارند و استفاده از آن هم برای توسعه دهندگان و هم کاربران ساده و آسان است. توکن های ERC20 در زمینه های مختلف فعالیت می کنند و کاربردهای فراوانی را برای کاربران ارزهای دیجیتال به ارمغان آورده اند. این استاندارد به شکل خاص و منحصر به فردی توسعه توکن ها را آسان کرده است. پروژه های مختلفی از این استاندارد استفاده می کنند و روز به روز نیز به تعداد آن ها افزوده می شود. تا به امروز بیش از ۱۶۰۰۰ قرارداد هوشمند از این استاندارد برای توسعه خود استفاده کرده اند که در دنیای ارزهای دیجیتال رقم شگفت انگیزی محسوب می شود.

استاندارد ERC20 چه کاربردهایی دارد؟

استاندارد ERC20 اطلاعات مربوط به تعداد توکن های قابل عرضه را مشخص می کند. تعداد کاربران دارنده توکن ها را بالانس می کند. مقدار توکن هایی را که بین دو آدرس جا به جا می شوند را مشخص می کند و در نهایت حداکثر تعداد توکن هایی که می توان از یک حساب کاربری خارج کرد را مشخص می کند.

شبکه انتقال رمز ارز ERC20 چه مزایایی دارد؟

تراکنش ها در شبکه ERC20 با سرعت بالا و به شکل ثابتی انجام می شوند. همچنین تایید تراکنش ها و ثبت آن ها در بلاک چین نیز از سرعت بالایی برخوردار است. استفاده از این استاندارد در شبکه ارزهای دیجیتال خطاهای انسانی را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده است و میزان تقلب و هک در انتقال رمز ارزها را به صفر رسانده است.

کدام کیف پول ها از توکن های ERC20 پشتیبانی می کنند؟

برای توکن هایی که در شبکه اتریوم فعالیت می کنند می توان از کیف پول های مشترک استفاده کرد. بهترین کیف پول هایی که از توکن های ERC20 پشتیبانی می کنند عبارتند از:

 • کیف پول Terzor
 • کیف پول Ledger
 • کیف پول Trust Wallet
 • کیف پول MyEther Wallet
 • کیف پول MetaMask
 • کیف پول Atomic
 • کیف پول Engin
 • کیف پول Exodus
 • کیف پول BlockChain Wallet

شبکه BEP2 چیست؟

BEP2 یک نسخه از استاندارد ERC20 است که طبق آن توکن ها می توانند روی بلاک چین بایننس (Binance Chain) فعالیت داشته باشند و توسعه پیدا کنند. این استاندارد یک سری قوانین را تعیین می کند و توکن ها با رعایت کردن این قوانین روی بلاک چین بایننس عملکردهای مختلفی را از خود نشان می دهند. این استاندارد نیز همچون ERC20 نرم افزار یا کد خاصی نیست. بلکه یک سری قواعد است که طی آن توکن ها می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و یا به یکدیگر روی شبکه بایننس تبدیل شوند.

استاندارد BEP2 مربوط به دارایی های دیجیتال و کالاهایی است که با توجه به این استاندارد می توانند به هم مبدل شوند. رمز ارز BNB توکن بومی شبکه بایننس است و کاربران باید مبلغ تراکنش های خود را به صورت توکن های BNB پرداخت کنند. همچنین ­­­­­در صورتی که یک کابر بخواهد توکنی را روی شبکه بایننس خرید و فروش کند، کارمزد آن را باید به صورت توکن های BNB پرداخت کند.

شبکه BEP2 چیست؟

شبکه BEP2 چیست؟

کدام کیف پول ها از توکن های BEP2 پشتیبانی می کنند؟

برای نگه داری توکن های BEP2 باید از کیف پول هایی استفاده کنید که از این استاندارد پشتیبانی می کنند. در لیست زیر می توانید بهترین کیف پول های بایننس چین را مشاهده کنید و برای نقل و انتقالات توکن های استاندارد BEP2 از آن ها استفاده کنید.

 • کیف پول CoolWallet
 • کیف پول Terzor
 • کیف پول Ledger
 • کیف پول Trust Wallet

شبکه BEP20 چیست؟

شبکه بایننس چین برای اینکه بتواند با شبکه اتریوم سازگاری داشته باشد توسعه یافت و شبکه اسمارت بایننس چین به وجود آمد. این شبکه موازی بایننس چین فعالیت می کند و توکن هایی که روی آن فعالیت می کنند باید از استاندارد BEP20 تبعیت کنند. این شبکه با هدف تسهیل در انجام تراکنش های اتریوم برای کاربران به وجود آمده است. از مهم ترین ویژگی های این شبکه می توان به کارمزد پایین تراکنش ها و تایید و ثبت سریع بلاک ها اشاره کرد. توکن رسمی این شبکه BSC است. با استفاده از شبکه BEP20 می توان دارایی های دیجیتال ERC20 را با هزینه کمتر و مدت زمان کوتاه تر معامله کرد. به توکن هایی که طبق استاندارد BEP20 فعالیت می کنند، توکن Pegged نیز گفته می شود.

توکن Pegged نوعی توکن است که به پشتوانه توکن دیگری بر اساس نسبت یک به یک توسعه پیدا می کند. دیگر تنها توکن های ERC20 نیستند که روی اسمارت بایننس چین می توانند توکنیزه شوند، بلکه رمز ارزهایی همچون بیت کوین، لایت کوین و سایر رمز ارزهای مهم نیز نسخه های BEP20 آن ها موجود است و روی بلاک چین اسمارت بایننس چین فعالیت می کنند.

استاندارد BEP20 چه مزایایی دارد؟

توکن های BEP20 هم با توکن های BEP2 و هم ERC20 سازگاری دارند. کیف پول های معتبری از توکن های BEP20 پشتیبانی می کنند. توکن تمامی شبکه های بلاک چین می توانند با استفاده از استاندارد BEP20 روی بلاک چین اسمارت بایننس چین فعالیت کنند.

استاندارد TRC20 چیست؟

توکن های فعال روی شبکه ترون طبق استاندارد TRC20 فعالیت می کنند. توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند خود را با استفاده از این استاندارد روی شبکه ترون گسترش دهند. TRX توکن رسمی این شبکه است. توسعه دهندگان برای فعالیت روی این شبکه و توسعه برنامه های غیر متمرکز خود باید کارمزد شبکه ترون را به صورت رمز ارز TRX پرداخت کنند.

استاندارد TRC20 چیست؟

استاندارد TRC20 چیست؟

استاندارد TRC20 چه مزایایی دارد؟

تراکنش های انجام شده در شبکه ترون رایگان است. تراکنش ها با سرعت بسیار بالایی انجام می شوند. در هر ثانیه ۲۰۰۰ تراکنش در این شبکه ثبت می شود. ماهیت شبکه ترون بیشتر برای اشتراک گذاری محتواست و سرعت بالا در این شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. کاربران می توانند محتواها و برنامه های غیر متمرکز خود را روی شبکه ترون گسترش دهند. در ازای تولید محتوایی که انجام می شود، کاربران پاداش دریافت می کنند. این پاداش ها به صورت توکن های TRX و یا دیگر توکن های توسعه یافته روی شبکه در اختیار کاربران قرار می گیرد.

کدام کیف پول ها از توکن های TRC20 پشتیبانی می کنند؟

در لیست زیر می توانید بهترین کیف پول هایی که از توکن های TRC20 پشتیبانی می کنند را مشاهده کنید:

 • کیف پول Terzor
 • کیف پول Ledger
 • کیف پول Atomic
 • کیف پول Guarda
 • کیف پول Tronlink
 • کیف پول Tronscan

شبکه های TRC20 و ERC20 چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

حال که با مهم ترین شبکه های انتقال ارزهای دیجیتال آشنا شدید باید دید این شبکه ها چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. توکن ERC20 روی شبکه اتریوم و توکن TRC20 روی شبکه ترون فعالیت می کند. تتر روی هر دو شبکه فعالیت می کند. اما از آنجا که میزان کارمزد تراکنش ها در شبکه ترون کمتر است، بیشتر کاربران و تریدرها شبکه ترون را برای خرید و فروش تتر انتخاب می کنند. در واقع تتر USDT-TRC20 را به تتر USDT-ERC20 ترجیح می دهند.

شبکه های BEP2 و ERC20 چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

توکن های ERC20 روی شبکه اتریوم و توکن های BEP2 روی شبکه بایننس فعالیت می کنند. آدرس های ERC20 با 0X و آدرس های BEP2 با BNB آغاز می شود. کارمزد ثبت تراکنش ها در BEP2 بسیار کمتر از شبکه ERC20 است.

شبکه های BEP2 و BEP20 چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

توکن های BEP2 روی بستر بایننس چین و توکن های BEP20 روی شبکه اسمارت بایننس چین فعالیت می کنند.

کلام پایانی

در این مطلب با مهم ترین شبکه ارزهای دیجیتال ، ویژگی ها و مزایای هریک از آن ها و تفاوت آن ها با یکدیگر آشنا شدید. توکن ها و برنامه های غیر متمرکز برای اینکه بتوانند روی این شبکه ها فعالیت کنند باید این استانداردها و قواعد مربوط به آن ها را رعایت کنند. هریک از استانداردهای شبکه ارزهای دیجیتال قوانین مربوط به میزان توکن هایی که بین آدرس ها جا به جا می شوند، تعداد توکن های قابل عرضه، قوانین مربوط به میزان خروج توکن ها و قواعدی از این دست را تعیین می کنند.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید